9
listopad2011
Jak sešlápnout více kytarových efektů současně i když nejste chobotnice?
Také nejste chobotnice, aby jste dokázali sešlápnout několik efektů najednou? To jsem rád, že nejsem sám. Chobo-kytaristů je poskrovnu a my ostatní si musíme vypomoci nějak jinak. A o tom je tento článek – jak aktivovat více kytarových efektů najednou, aniž bychom museli býti chobotnicí.
Vy, kteří máte sklony k hromadění všemožných efektových pastiček, určitě znáte situace, kdy potřebujete sešlápnout více efektů najednou. Naneštěstí se tímto problémem zabývalo i několik chytrých chlapíků a přišlo s řadou efektivních řešení.
Těchto řešení je několik a všechny se v základu točí kolem způsobu, kdy efekty zapojíte do jisté krabice pomocí smyček (loopů) a ty poté pomocí vnitřního systému daného zařízení voláte neboli spínáte. Tou podstatnou výhodou je, že si můžete zvolit jakoukoliv kombinaci zapojených efektů a tu si uložit pod jedním z presetů a jedním sešlápnutím zapnout právě požadované efekty najednou. Nádhera! Dalším plusem je fakt, že tyto „effect-loopery‟ jsou téměř bez výjimky „true-bypass‟ a v lepším případě disponují bufferem (posilovačem signálu), tudíž kvalita signálu je v podstatě bezztrátová. To pomáhá hl. v případech, kdy máte starší pedály ve kterých true-bypass není a nebo jednoduše signál proháníte přes větší počet efektů současně zapojených v řadě za sebou, kdy se signál logicky více či méně ztrácí.
Základní typy
Tyto tzv. „effects switching‟ systémy se liší povětšinou počtem smyček, počtem presetů, velikostí, možnostmi rozšíření nebo propojením s dalším podobným zařízením. Dali by se rozdělit do dvou hlavních kategorií.
- Jedny máte přímo na pedalboardu současně se všemi připojenými efekty.
- A druhé jsou rozděleny na dvě části. Na jedné straně (většinou v racku) je zařízení do něhož jsou připojeny efekty (též v tomto racku) a to celé na dálku ovládáte midi kontrolérem jenž máte při hraní u nohou.
- A v neposlední řadě se tyto systémy dají samozřejmě kombinovat.
Ověřené značky a produkty
Nebudu se rozepisovat o jednotlivých řešeních dopodrobna (to si dohledejte a prozkoumejte na konkrétních stránkách) a uvádím pouze seznam s odkazy na ty produkty, jenž považuji za hodné vaší pozornosti.
- Skrydstrup R&D — MR10 Loop systém
- Voodoo Lab (pedalboard control a rack control sekce)
- Carl Martin „Combinator“ nebo „Octa-Switch“
- The GigRig — switching systems
- Musicom Lab
- Bayger effects (CZ) – switching systém PS6
- Custom audio electronics – Audio controllers
- G-Lab – guitar systems
- One Control "Crocodile tail loop"
- Providence „Pec2“ nebo „RX-series“
- Decibel eleven „Switch Dr.“
- Free the Tone — audio routing system
Videa
A zde několik ilustračních videí aby jste si tyto systémy mohli blíže představit.
Pokud někdo máte vlastní zkušenosti s podobnými systémy, budu moc rád když se o ně zde podělíte. Osobní zkušenost je vždy lepší než nějaké zprostředkované info.